Castel del Monte – model z Aedes Ars

Aedes Ars 1008 castel del monteCastel del Monte (Zamek na Górze) – zamek zbudowany w 1240 r. przez Fryderyka II Hohenstaufa. Zamek ten uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza i został wpisany w 1996 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

Castel del Monte usytuowany jest na niskim wzgórzu na wysokości 540 m n.p.m., w Andrii. Znajduje się w pustej okolicy, dlatego też jest doskonale widoczny nawet z dużych odległości. Niedaleko niego leży jedynie klasztor Santa Maria del Monte. Castel del Monte stoi na miejscu wcześniejszej warowni, po której jednak nie został ani jeden ślad.

Aedes Ars 1008 castel del monteWejście

Został wybudowany w 1240, na polecenie Fryderyka II, który jednak nigdy do zamku nie przyjechał. Zamku używano jako schronienia dla członków rodziny królewskiej, którzy polowali w tamtych okolicach. Fryderyk zmarł w 1250, a potem zamek przekształcono w więzienie, chroniono się w nim również podczas zaraz, ostatecznie zaś o nim zapomniano. Początkowo w zamku znajdowały się marmurowe okładziny ścian i kolumny, ale zostały one rozebrane przez wandali. Historycy wciąż zastanawiają się, w jakim celu powstał zamek, skoro Fryderyk II nawet go nie widział. Teorie są najróżniejsze, m.in. jedna mówi, że zamek miał stanowić miejsce lądowania UFO. Większość historyków zgadza się jednak, że nie powstał on w celach obronnych.

Aedes Ars 1008 castel del monteBudowla

Castel del Monte został zbudowany na planie ośmiokąta foremnego. Na każdym z dwóch pięter znajduje się 8 przechodnich pomieszczeń, rozmieszczonych wokół niewielkiego oktagonalnego dziedzińca. Na zewnątrz budowli, w każdym narożu znajduje się wieża (w trzech z nich znajdują się kręcone schody prowadzące na górę). Oktagon (ośmiokąt) jest uważany za symbol łączący kwadrat (symbol ziemi) i okrąg (symbol nieba). Fryderyk II, który znany był z licznych podróży, prawdopodobnie wzorował się na muzułmańskiej Kopule na Skale w Jerozolimie lub kaplicy pałacowej w katedrze akwizgrańskiej lub też bazylice św. Witalisa w Rawennie.

Wewnętrzny dziedziniec

Ściany Castel del Monte mają 25 metrów wysokości, a każda z 8 narożnych wież ma 26 metrów. Wewnętrzne boki oktagonu mają 16,5 metra długości, a boki wież 3,1 metra. Główne wejście do zamku znajduje się na wschodzie.

Źródło: Castel del Monte – Wikipedia, wolna encyklopedia

Aedes Ars logoModel firmy Aedes Ars (nr katalogowy 1008).

Wykonany jest w skali 1:150 i składa się z około 9340 elementów. Komplet zawiera następujące elementy:

  • Tekturowy szkielet budynku wraz z podstawą
  • Ceramiczne cegiełki i dachówki
  • Sztuczną roślinność i posypki
  • Klej, instrukcję

Gotowy zamek ma wymiary 400x400x210 mm.

Kup model w naszym sklepie.

Do modelowania podstawy polecamy masy modelarskie Vallejo z serii Water, Stone & Earth.

Castel del Monte – model z Aedes Ars
Share
Tagged on: