Działa kolejowe Leopold K5 od Rivarossi

Działo kolejowe K5 (28 cm Kanone 5 (Eisenbahn)) wyprodukowane w zakładach Kruppa i używane przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Było to jedno z najbardziej udanych niemieckich dział kolejowych. W czasie II wojny światowej używano go na prawie wszystkich frontach walk. Armaty tego typu znane były jako szczupła Berta (niem. schlanke Bertha – przez analogię do nazwy wcześniejszego działa znanego jako Gruba Berta).

Rivarossi HR6452

W odróżnieniu od zaprojektowanych w tym samym czasie dział: 15 cm Kanone (Eisenbahn) i 17 cm Kanone (Eisenbahn), które powstały w ramach tzw. „Sofort-Program” i bazowały na istniejących już armatach i wcześniej zmodernizowanych łożach kolejowych, K5 (E) było konstrukcją całkowicie oryginalną. Prototypowa wersja armaty otrzymała oznaczenie K5M i miała kaliber 150 mm; prace nad nią rozpoczęto w 1934, a pierwsze strzały oddano z niej w 1936. Po pomyślnym zakończeniu testów rozpoczęto produkcję armat kalibru 280 mm; w momencie inwazji na Francję w służbie Wehrmachtu było już osiem armat tego typu.

Rivarossi HR6450

Modele Rivarossi są wykonane w skali H0 (1:87). Występują w trzech wariantach kamuflażu:

  • HR6450 (szary kamuflaż), DRB, Ep. II
  • HR6451 (brązowo-zielony kamuflaż), DRB, Ep. II
  • HR6452 (brązowo-beżowy kamuflaż), DRB, Ep. II
Rivarossi HR6451
Działa kolejowe Leopold K5 od Rivarossi
Share
Tagged on: