Hiszpańskie wiatraki z La Mancha – model Aedes Ars

1255_2Od wieków ludzie wykorzystują wiatr jako jedno ze źródeł energii. Pierwsze wiatraki pojawiły się w Europie na przełomie X i XI wieku. Najlepszym przykładem tego typu budowli sa wiatraki z Campo de Criptana na północ od Ciudad Real oraz w okolicach Toledo, Consugera, La Mancha. Hiszpańskie wiatraki zostały rozsławione za sprawą Miguela de Cervantesa i jego powieści Don Kichote z La Manchy.

Wiatraki z La Mancha to tak zwane wiatraki wieżowe. Taka konstrukcja była wznoszona z kamienia i wapna z dachem na drewnianej ramie w formie stożka. Typowy wiatrak miał cztery skrzydła z żaglami.

la_mancha_1Model firmy Aedes Ars wzorowany jest na tradycyjnym hiszpańskim wiatraku wieżowym z okolic La Mancha. W zestawie znajdują się elementy ceramiczne takie jak cegły, ciosane bloczki skalne oraz części drewniane, które posłużą do wykonania skrzydeł, dachu i mniejszych elementów. Całość można ustawić na dołączonej do modelu podstawy. Po złożeniu wiatrak prezentuje się bardzo realistycznie.

Model składa się z około 1300 elementów i jest wykonany w skali 1:125.
Jego wymiary po zbudowaniu to 280 x 200 x 340 mm.

nr katalogowy modelu: AEDE-1255

Hiszpańskie wiatraki z La Mancha – model Aedes Ars
Share
Tagged on: